Tuesday, 27 March 2018

Problem Solving

  1. $375 + $127 = $502
          $300 + $100 = $400
          $75 + $27 = $102
          $400 + $102 = $502
       
    2. 659 + 196 = 855
        600 + 100 = 700
        50 + 90 = 140
        9 + 6 = 15
        700 + 140 + 15 = 855

   3. $4500 - $2842 = $1658
        2842 + 1158 = 4000
        4000 + 500 = 4500
        1158 + 500 = 1658

   4. 947 - 632 = 315
       632 + 300 = 932
       932 + 15 = 947
       300 + 15 = 315
 
   5. $237 + $1254 = 1491
        200 + 1200 = 1400
        37 + 54 = 91      

    6. 1683 - 387 = 1296
        387 + 1000 = 1387
        1387 + 200 = 1587
        1587 + 13 = 1600
        1600 + 83 = 1683
        1000 + 200 + 13 + 83 = 1296
     7. 1693 - 573 = 1120
         573 + 427 = 1000
         1000 + 600 = 1600
         1600 + 93 = 1693
        
     8. 9463 - 3853 = 5610
         3853 + 5000 = 8853
         8853 + 147 = 9000
         9000 + 400 = 9400

         9400 + 63 = 9463

No comments:

Post a Comment